Nic není dokonalé
Určitě se mnou budete souhlasit v tom, že je technika důležitá. A že kdyby jí nebylo, měli bychom to my lidé v životě v mnoha ohledech hodně složité a leccos bychom třeba ani nezvládli. Někdy onu nejrůznější techniku používáme, abychom si život usnadnili, někdy proto, že jsou i situace, v nichž by to bez ní vůbec nešlo.
K vrcholům technického pokroku patří (jistě nejen podle mne) i solární elektrárny. Protože přijít na to, že se dají vyrobit panely, které se dají vystavit slunci a hned máme elektřinu, to nemohlo napadnout žádného hlupáka. A vymyslet pak, jak je vyrobit a jak je propojit s bateriemi, aby byla energie z těchto panelů dostupná i za tmy, znamenalo také nutnost mít bystrého ducha.
Takže už dnes máme komukoliv dostupné solární zdroje elektřiny. Když na to člověk má nebo získá dotaci, může si elektřinu vyrábět sám. A to nejen u nás, ale i v jiných zemích. A zatímco u nás jde v případě solárních panelů hlavně o to, abychom se zbavili závislosti na velkých distributorech a nemuseli jim platit přehnané ceny, jinde jsou solární panely často i nezbytností, bez které by elektřina jednoduše k dispozici nebyla.
Sám znám jedno místo v jihoafrických horách, kde je domek, v němž se lze ubytovat a v němž je elektřina právě díky solárním panelům. Protože je logické, že tam nikdo nepovede elektrické vedení spousty kilometrů liduprázdnou krajinou kvůli jedinému objektu, kde se může ubytovat jen pár turistů. A ti přece elektřinu potřebují. A tak tam mají několik solárních panelů, aby se tam dalo aspoň svítit a aby fungovala lednička. Na nic víc to tam nestačí.
Ale technika mívá i své nedostatky, své mouchy. A je tomu tak i v případě solárních panelů. Jak jsem se mohl přesvědčit na zmiňovaném místě v Jižní Africe. Když jich je málo nebo slunce nesvítí dost, proud prostě dojde. A na to bychom měli myslet, když si tato zařízení pořizujeme. Abychom nemuseli případně řešit výpadky jako oni. Kteří v případě potřeby dobíjejí baterii solární elektrárny dieselagregátem.